(familie) opstelling met een groep

Familieopstellingen met een groep worden, net als individuele opstellingen, gebruikt om inzicht en helderheid te verkrijgen in persoonlijke thema’s die al langer spelen in je leven en waar je op de één of andere manier niet veel verder mee komt. 

 

Ontdek snel en zonder veel woorden waar je belemmeringen zitten. Waarom je niet altijd de keuzes maakt die je zou willen maken of steeds weer vervalt in een bepaalde emotie of gedrag. Het laat je ook zien hoe de energie weer kan gaan stromen.

Een opstelling helpt je ook om de tot nu toe verborgen verbanden te zien met de systemen waar je deel van uitmaakt. Pas als deze zichtbaar zijn, kan je je er van losmaken en nieuwe mogelijkheden gaan uitproberen. 

 

Een opstelling dringt door tot de kern van je gedrag. Het ervaren en het voelen van de opstelling raakt de ziel en dat geeft een krachtige impuls tot een fundamentele verandering in je denken, voelen en doen.


Een (familie) opstelling, individueel of in een groep, helpt je om helder inzicht te krijgen in welke stappen jij nu wilt zetten en hoe je dat kan doen.


Veel voorkomende thema’s:

  • Moeite om liefde, blijheid of verbinding te voelen

  • Last van belemmerende faalangst, onzekerheid of achterdocht

  • De neiging jezelf uit te putten of weg te cijferen

  • Moeilijk “nee” kunnen zeggen of niet voor jezelf opkomen

  • Je niet kwetsbaar durven opstellen

  • Gevoelens van eenzaamheid

  • Twijfelen over keuzes of niet weten wat je écht wilt

  • Moeite met het aangaan of onderhouden van (liefdes)relaties

  • Steeds vallen op de ‘verkeerde’ persoon

  • Terugvallen in oude, ongewenste patronen

  • Je plek in het leven niet kunnen vinden

  • Afkeer voelen voor bepaalde kanten van jezelf

  • Het leven ervaren als onrustig, chaotisch of vermoeiend

kudde olifanten - metafoor voor een familie met zorg voor de kleintjes

Hoe werkt het?

De deelnemers hoeven elkaar niet te kennen. Sterker nog: hoewel het familieopstellingen heet – laat vooral je familie thuis.

Degene die zijn/haar thema inbrengt, noemen we de vraagsteller. De andere deelnemers noemen we representanten. ‘Representeren’ betekent dat je bijvoorbeeld een ouder van de vraagsteller vertegenwoordigd, je doet mee in de opstelling namens die ouder (als je dat OK is voor je).

 

Aan het begin van de opstelling houden we een kort gesprek met de vraagsteller waarin hij/zij diens thema toelicht. Daarna worden uit de andere deelnemers de representanten gekozen die nodig zijn voor de opstelling. Bijvoorbeeld een ouder of een ander familielid, een geheim, de kerk of rugpijn. De opgestelde representanten blijken de gevoelens, typische uitspraken en lichamelijke gewaarwordingen te ervaren van degene die zij representeren. Hierdoor kan de opstelling diepere lagen aanraken dan bij een individuele opstelling. 

 

Meestal is ook het bijwonen van een familieopstelling voor de representanten en de toeschouwers een verrijkende ervaring. En het geeft je vaak een onverwacht inzicht in je eigen thema’s. De dichter Martin Bril schreef daarover: “Zoeken heeft dus nauwelijks zin, maar vinden wel”:

 

Wat we willen:
Momenten
Van helderheid
Of beter nog: van grote
Klaarheid
Schaars zijn die momenten
En ook nog goed verborgen
Zoeken heeft dus
Nauwelijks zin, maar
Vinden wel
De kunst is zo te leven
Dat het je overkomt
Die klaarheid, af en toe

 

Daarom is regelmatig representeren een heel effectieve en mooie manier om aan je persoonlijke ontwikkeling te werken. Je vergroot daarmee de kans dat te vinden waarvan je nog niet (bewust) wist dat je het zocht.

 

Voor een meer algemenere achtergrond van (familie)opstellingen, klik hier.
Het is ook mogelijk om een opstelling in 1 op 1 setting te doen. Klik hier.

Even praktisch

Ik organiseer iedere 4 weken soms op vrijdag, soms op zaterdag een opstellingendag voor 12-16 deelnemers in wijkcentrum ‘het Trefpunt’ in Heiloo. Monique Witteman en ik begeleiden om beurten een opstelling. We hebben beiden meer dan 5 jaar ervaring. Wij vinden het belangrijk dat de opstelling doen in een veilige omgeving en met vertrouwen in elkaar.

 

Ervaring van anderen

Eén van onze deelneemsters (45 jaar) schreef spontaan op haar eigen FaceBook pagina “Ik heb familieopstelling hier een paar keer mogen ervaren. Zowel als vraagsteller en als representant bij deze fijne mensen. Het was mooi en leerzaam en gaf veel inzicht in mijn eigen familiesysteem en ook in mijn eigen handelen.”

 

Een ander schreef: “Dank voor een dag vol warmte, verbinding en inzichten. Bijzonder hoe een groep mensen die elkaar niet kennen onder jullie bekwame begeleiding gesmeed wordt tot een groep waar iedereen zich veilig voelt om het familieverhaal van de vragenstellers te representeren. En wat werken jullie respectvol! Ben vermoeid, maar met nieuwe inzichten thuisgekomen. Ik wil zeker nog een keer aansluiten als representant – op weg naar de rol van vragensteller. Namaste 🙏”

 

Meer reviews vind je hier.

De opstellingendag

De dag is van 11:30 – 17:00. Drie mensen brengen hun thema in. Zij hebben zich daar tevoren voor aangemeld. De overige deelnemers kunnen gevraagd worden om te representeren.  Je kan hier de agenda zien; daar kan je je ook aanmelden. 

  • Als nog nooit eerder een opstelling hebt gedaan, is het aan te raden om eerst deelnemer/representant te zijn voordat je een eigen thema inbrengt. Dan ervaar je de veilige bedding waardoor je veel makkelijker de inzichten kan oppikken. Daarom is ons beleid dat je altijd eerst een keer komt als toeschouwer/representant. 

 

Wanneer je als vraagsteller deelneemt, krijgt jouw vraag/thema ca. 1½ uur de exclusieve aandacht van de begeleiders en de overige deelnemers. 

Je kan zelf ook mensen aandragen uit je eigen netwerk die hierbij aanwezig willen zijn, bijvoorbeeld als getuige. Ondanks dat het ‘familie’opstellingen heet, liever géén familieleden meenemen. De reden is dat we werken met jouw innerlijke representatie van je familie. Overleg dit eventueel van tevoren met mij.

 

Na afloop

Praat de eerste uren na je opstelling zo weinig mogelijk, ga ook niet zitten denken over wat er nu precies gebeurde of gezegd werd. Geef jezelf de nodige rust. Ga lekker douchen of in het bos wandelen. Je hebt tijd nodig om de opstelling te verwerken en te integreren. Goed bedoelde, nieuwsgierige vragen van anderen, zoals “Hoe was het?” of “Waarom is dat zo en zo gegaan?” verstoren jouw proces en leiden je af. Je kunt beter jezelf de tijd te geven om het allemaal te laten bezinken.

Het is ook mogelijk om in de 2e of 3e maand na een opstelling een follow-up traject te starten. Het is een kort coaching traject van 5 sessies volgens een vaste methode (met 20% korting) waarin ik je help om te ontdekken hoe je nieuwe perspectief kan integreren in je leven.

Wil jij diepgaand inzicht in jouw persoonlijke thema? Kijk in de agenda wanneer de opstelingendagen zijn. Je kan je daar ook aanmelden. Of kijk eerst hier hoe anderen het hebben ervaren.